Akupunktura
"Z każdej medycyny bierz to co najlepsze". Akupunktura może pomóc tam gdzie medycyna współcześnie zwana konwencjonalną, nie zawsze jest wystarczająco skuteczna. Lekarz po przeprowadzonej diagnostyce podejmuje decyzję, jaka forma leczenia jest najlepsza dla chorego.
Na temat powstania akupunktury krąży wiele legend. Według starej chińskiej legendy w zamierzchłych czasach ktoś cierpiał na uporczywe bóle głowy i żadne leczenie nie pomagało. Kiedyś rozbił on sobie o kamień nogę do krwi i bóle głowy ustąpiły. Od tego czasu w przypadkach bólu głowy, zaczęto tłuc nogi kamieniami aż do krwi. Później sposób ten zastąpiono nakłuwaniami igłą kamienną. Okazało się, że zabieg ten jest skuteczny nie tylko przy bólach głowy, ale i w szeregu innych dolegliwości i chorób. Później igłę kamienną zastąpiono ością rybią, igłą bambusową, a następnie igłą metalową.
Istnieją również inne podania nt. powstania akupunktury, mówi się, iż akupunktura zrodziła się ze spostrzeżeń dawnych chińskich wojowników. Zjawisko znikania uporczywych bólów po zranieniu strzałami z łuku stało się punktem wyjścia tezy o istnieniu ścisłego związku między określonymi punktami powłok ciała i narządami wewnętrznymi. Z czasem wykorzystano powyższe spostrzeżenia dla celów terapeutycznych.
Leczenie akupunkturą polega na wprowadzaniu bardzo cienkich i delikatnych igieł. To że akupunktura jest stosowana do dzisiaj, świadczy wymownie o skuteczności samego leczenia i o słuszności leżących u jego podstaw praw i zasad. Należy pamiętać, iż akupunktura nie jest antidotum na wszystko, ale tak samo jak np. chirurgia laparoskopowa znalazła swoje określone miejsce w medycynie.
O akupunkturze powinno się raczej myśleć jako o części postępowania z pacjentem, takiej samej jak RTG, farmakoterapia czy medycyna fizykalna. Każda dziedzina medycyny ma swoje mocne i słabe strony, a akupunktura nie jest wyjątkiem.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami zabiegi akupunktury wykonywać może jedynie lekarz posiadający Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza w Polsce (trwają prace nad zmianami dotyczącymi innych zawodów medycznych). Do nakłuwania wykorzystywane mogą być jedynie igły jednorazowe posiadające atest Ministra Zdrowia. Przed poddaniem się zabiegowi akupunktury warto sprawdzić czy wykonujący zabieg spełnia wymienione warunki.
PAMIĘTAJ ! AKUPUNKTURA to propozycja dla KOBIET I MĘŻCZYZN. (PROPOZYCJE terapii TAKŻE dla mężczyzn w kolejnych zakładkach)